Eurolygos reguliarusis sezonas jau visiškai priartėjo prie pabaigos. Deja, bet su reguliariojo sezono finišu pasibaigs ir vienintelio Lietuvos klubo Kauno „Žalgirio“ kelionė šiame turnyre.
„Žalgiris“ iki pat 32-ojo turo dar turėjo teorinių šansų žengti į įkrintamąsias, tačiau pralaimėjimas prieš „Monaco“ galutinai nubraukė tas galimybes.
Nors „Žalgirio“ kelionė Eurolygoje baigsis, pats turnyras pasieks savo kulminaciją ir viską vainikuos finalo ketverto varžybos, kuriose dėl titulo kovos keturios geriausios šio sezono ekipos.
Artėjant atkrintamosioms kviečiame pažvelgti į besibaigiantį reguliarųjį Eurolygos sezoną ir pažvelgti, kas mūsų laukia artimiausiais mėnesiais, kuomet spręsis geriausio Europos krepšinio klubo titulo likimas.
Banguotas „Žalgirio“ sezonas ir kartėlio jausmas
Kauno „Žalgiris“ sezoną Eurolygoje pradėjo taip, kad komandos aistruoliai pradėjo kalbėti ne apie kovą dėl vietos įkrintamosiose, bet net apie galimybę žengti tiesiai į atkrintamąsias. Deja, tokios kalbos pasibaigė ganėtinai greitai, kai „Žalgiris“ krito į duobę.
Sutapimas ar ne, tačiau kauniečių forma ir rezultatai ėmė ristis žemyn po Lonnie Walkerio atvykimo. Nors amerikietis į Kauną atvyko kaip galimai būsima didžiausia lygos žvaigždė, jis savo lūkesčių Lietuvoje galiausiai nepateisino.
Nors Lonnie startavo galingai ir „Žalgiris“ su jo pagalba net iškovojo kelias įspūdingas pergales, vėliau amerikietis stabtelėjo, o kartu su juo sustojo ir visas kauniečių traukinys.
Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad dauguma „Žalgirio“ fanų norėjo, kad L. Walkeris neliktų komandoje iki sezono pabaigos. Būtent tai ir nutiko vasarį, kai L. Walkeris gavo netikėtą pasiūlymą iš Filadelfijos „76ers“, kurioje ir tęsia savo sezoną. Už tokį amerikiečio išvykimą „Žalgiris“ gavo solidžią išpirką, o vėliau komandą papildė Isiah Wongas, kuris, panašu, į komandos žaidimą įsiliejo net geriau už patį L. Walkerį.
Eurolygos išsišokėliai
Prieš sezoną krepšinio ekspertai Kauno „Žalgirį“ matė kaip tą komandą, kuri gali viršyti lūkesčius ir atsidurti atkrintamosiose. Deja, kauniečiams to pasiekti nepavyko, tačiau išsišokėlėmis tapo kitos ekipos.
Labiausiai visus nustebino lygos naujokai „Paris Basketball“, kurie ilgą laiką buvo net Eurolygos lyderiai. Lygos naujokus dauguma nurašė dar prieš sezoną, o Lietuvoje buvo kalbama, kad tik laiko klausimas, kada „Paris“ trenerį Tiago Splitterį vyriausiojo trenerio poste pakeis Kazys Maksvytis, kuris vasarą buvo realus pretendentas stoti prie Prancūzijos klubo vairo.
Galiausiai viskas pasisuko taip, kad T. Splitteris dabar įvardinamas kaip realus pretendentas į geriausio sezono trenerio apdovanojimą, o K. Maksvyčio karjera pasisuko į Turkiją.
Jei neįvyks kažko labai netikėto, „Paris“ bus įkrintamosiose, kur tikrai nebus lengva riešutėlis nė vienam varžovui, o šios komandos lyderiui TJ Shortsui Eurolygos grandai jau ruošia milijoninius pasiūlymus. Galima neabejoti, kad tai bus bene pati patraukliausia prekė artėjantį tarpsezonį.
Dar vienas išsišokėlis šio sezono Eurolygoje – Miuncheno „Bayern“. Prieš sezoną trenerį pakeitusi ir buvusį Vokietijos rinktinės strategą Gordoną Herbertą prisiviliojusi ekipa taip pat buvo minima tarp tų, kurios neturi realių šansų būti net įkrintamosiose. Dabar situacija tokia, kad „Bayern“ yra labai arti tiesioginio patekimo į atkrintamąsias.
Carsenas Edwardsas žaidžia įspūdingą sezoną ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl šis Vokietijos klubas šį sezoną išdarinėja tokius dalykus. Šis amerikietis neabejotinai taip pat bus kitų Eurolygos grandų radare vasarą.
Galima drąsiai sakyti, kad būtent „Paris“ ir „Bayern“ užėmė tas išsišokėlių vietas Eurolygos įkrintamosiose, į kurias taikėsi Kauno „Žalgiris“.
Eurolygos įkrintamųjų formatas
Pasibaigus reguliariajam sezonui Eurolygoje startuoja įkrintamosios, kuriose žaidžia 7-10 vietas užėmusios komandos. Aukščiau finišavusios šešios ekipos žengia tiesiai į atkrintamąsias.
Iš pradžių įkrintamosiose tarpusavyje susitinka 7-8 ir 9-10 vietas užėmusios komandos. Pirmosios poros nugalėtojas žengia tiesiai į atkrintamąsias, o pralaimėjusi komanda turi antrąjį šansą – rungtynes su 9-10 vietų poros nugalėtojais. Būtent šios trejos rungtynes ir nulemia, kurios dvi komandos užims paskutiniąsias dvi atkrintamųjų vietas.
Eurolygos atkrintamųjų formatas
Eurolygos atkrintamųjų formatas nekinta jau labai ilgą ir šį sezoną jis lieka toks pat. Geriausios aštuonios ekipos pagal reguliariojo sezono ir įkrintamųjų rezultatus skirstomos į keturias ketvirtfinalių poras ir žaidžia ketvirtfinalių serijas iki trijų pergalių.
Namų aikštės pranašumą šiose serijose turi aukštesnę vietą reguliariajame sezone užėmusios ekipos. Pirmosios dvejos rungtynės vyksta komandos, turinčios namų aikštės pranašumą, arenoje, trečiosios – kitos komandos. Jei prireikia ketvirtųjų, jos vėl žaidžiamos žemesnę vietą užėmusios komandos arenoje. Jei serijoje prireikia penktųjų rungtynių, jos grįžta į namų aikštės pranašumą turinčios komandos areną.
Eurolygos finalo ketvertas
Po ketvirtfinalių serijų Eurolygoje lieka keturios geriausios komandos, kurios dėl titulo kovoja finalo ketverto formatu. Čia viskas sprendžiasi iš vienerių rungtynių pusfinaliuose ir finale. Dažniausiai finalo ketvertai vyksta neutraliose arenose.
Šį sezoną Eurolygos finalo ketvertas pirmą kartą bus surengtas už Europos ribų ir gegužės 23-25 dienomis vyks Abu Dabyje.